Šiais laikais kasdienybę be automobilio įsivaizduoti sudėtinga, o kuo daugiau juo naudojames, tuo greičiau jame iškylą problemos, kurias reikia tvarkyti norint toliau komfortabiliai keliauti.
Daugumai remonto darbų yra reikalingi keltuvai arba domkratai. Domkrato dėka, galima pakelti vieną automobilio kampą taip, kad būtų įmanoma nuimti ratą. Vieni keltuvai gali atlaikyti apie toną, o kiti – penkias ar dar daugiau tonų. Tai daugiausiai priklauso nuo keltuvo tipo ir veikimo principo.
Domkrato veikimas
Domkratų tipai gali būti įvairūs, o nuo to priklauso ir jų veikimo principas. Dažniausiai pasitaikantys keltuvų tipai yra šie:
Hidrauliniai – dažniausiai tokio tipo keltuvai kurie atlaiko didelį svorį. Jie naudoja hidraulinį skystį, kurį galima pumpuoti rankiniu būdu ir taip pasikeičia domkrato aukštis. Jie pasižymi aukšta kokybe, ilgaamžiškumu, tvirtos konstrukcijos. Hidraulinių domkratų būna dviejų tipų, pastatomi ir su ratukais. Domkratai su ratukais pasižymi plačiu korpusu ir žemu aukščiu, kas leidžia lengvai pavažiuoti po bet kokiu automobiliu. Pastatomi būna kiek mažesni, bei aukštesni.
Pneumatiniai – keltuvai būna gan universalūs, veikiantys oro pagalba, skirti naudoti tiek duobėse, tiek po automobiliais. Seniau juos labiau naudodavo tik su sunkvežimiais. Jie pasižymi išskirtiniu dizainu, lengvu valdymu, laiko, bei darbo jėgos taupymu ir dideliu kėlimo galingumu. Pneumatinis modelis yra brangesnis už kitas rūšis, tačiau yra itin patogus ir greitas.
Srieginiai (rankiniai) – domkratai yra pigiausi ir dažniausiai naudojami. Juos reikia sukti ranka, o automobilis kyla sriegio dėka. Pasižymi mobilumu ir lengvu svoriu ir jais labai lengva naudotis, bei prižiūrėti. Rankiniai domkratai gali būti dviejų tipų, žirkliniai arba Y formos. Žirkliniai keltuvai yra labiau tvirtesni ir lengviau naudojami. Y formos naudojami greitiems pakeitimams kelyje.
Kaip tinkamai naudotis keltuvu?
Kai yra naudojamas keltuvas, yra sukuriamas labai didelis spaudimas tam tikruose transporto priemonės taškuose, todėl svarbu įsitikinti, kad viskas vyksta saugiai ir užtikrintai. Žemiau pateikti patarimai norint saugiai ir nesusižalojant savęs, bei kitų naudotis keltuvu:
Pasirinkite saugią vietą
Jeigu jūsų automobiliui nuleido padangą važiuojant, pasirinkite saugią vietą sustojimui, kad nebūtumėte važiuojamojoje kelio dalyje.
Saugiai pastatykite automobilį
Sustoję palikite įjungtą pavarą ir aktyvuokite stovėjimo stabdį ir jeigu reikia, uždėkite ką nors už ratų, kad automobilis nepradėtų riedėti.
Suraskite kėlimo taškus ir pastatykite keltuvą
Kėlimo taškai yra sustiprinti ir randasi netoli ratų – būtent šioje vietoje turėtumėte kelti automobilį. Keltuvą pastatykite tiesiai, ant tvirto paviršiaus.
Pakelkite automobilį ir atlaisvinkite rato varžtus
Pakelkite automobilį, kad ratas tik šiek tiek liestųsi su žeme ir atlaisvinkite varžtus.
Pakelkite ir pakeiskite ratą
Pakelkite automobilį, atsukite varžtus, uždėkite atsarginį ratą ir prisukite rato varžtus.
Nuleiskite ir priveržkite
Nuleidus automobilį būtina galutinai priveržti rato varžtus.
Niekada nelįskite po automobiliu kai jį laiko vien tik domkratas – visada papildomai pastatykite ir specialų stovą.