Seniau visi susiruošę savo automobiliu tampyti priekabas turėdavo vežti mašiną į automobilių servisą tam, kad jame sumontuotų priekabos kablį. Dabar daugumoje serijinės gamybos automobilių gamintojai dar gamykloje numato kur ir kaip bus tvirtinamas priekabos kablys, jo pageidaujant klientui. Tai žymiai supaprastina patį montavimo procesą ir dažnai kabliai automobiliams gali būti sumontuojami ir savarankiškai, o patys darbai, kuomet montuojamas automobilio kablys, kartais liaudiškai dar vadinamas „farkopas“ tikrai nepasižymi sudėtingumu. Žinoma pasitaiko atvejų, kuomet geriau montavimo darbus patikėti profesionalams, tačiau tokios išimtys nėra dažnos.
Montavimo įrankiai ir priemonės
Norint teisingai sumontuoti priekabos kablį būtina naudoti tinkamus instrumentus ir priemones. Kabliai automobiliams privalo būti patikimai užfiksuoti ir išlaikyti jiems tenkančią apkrovą tam, kad kelyje visi eismo dalyviai būtų saugūs, automobilio kėbulas nebūtų deformuotas, o priekaba neatsikabintų. Montavimo darbams nepakaks vien universalaus veržliarakčio ir kišeninio atsuktuvo.
Automobilio pakėlimo priemonės
Kadangi auto kabliai dažniausiai prie kėbulo ar rėmo tvirtinami automobilio dugno plote, patogiausia šiuos darbus atlikti ant keltuvo ar duobės. Problema, kad ne kiek vienas garaže turime duobę. Iš tiesų, retas vairuotojas šiais laikais turi ir patį garažą. Jei duobės ar keltuvo nėra, darbus galima atlikti pakėlus automobilį domkratu, bet reikia nepamiršti jog svarbiausia – saugumas. Todėl pakėlus automobilio ašį domkratu, negalima taip jos ir palikti, būtina nuleisti ją ant stabiliai stovinčių tvirtų atramų – nuo domkrato automobilis gali nuslysti, o pats hidraulinio domkrato cilindras gali būti nesandarus, dėl ko automobilis gali savaime nusileisti.
Įrankiai
Automobilių kabliai gamykliškai numatytais tvirtinimo taškais montuojami visai nesudėtingai, svarbu turėti darbams reikalingus įrankius. Dažniausiai suprasti kokių įrankių prireiks padės montavimo instrukcija, be kurios neparsiduoda nei vienas priekabos kablys, montavimo instrukcija ne tik padės pasispręsti dėl įrankių, bet ir padės suprasti kokias žngsniais turi būti sumontuotas kablys priekabai. Dažnai montavimo instrukcijoje nurodoma ir jėga kuria reiktų priveržti tvirtinimo taškus, tam gali prireikti dinamometrinio rakto. Dinamometriniu raktu galėsite užveržti varžtus tiksliai tokia jėga, kokia nurodyta, nes laisvi tvirtinimo varžtai, tempiant priekabą, gali atsilaisvinti, o per stipriai užveržti – trūkti. Taip pat montuojant priekabos vilkimo kablį, tikriausiai, prireiks šių įrankių:
Užveržimo dirželių laidams prisegti, atramų parėmimui, grąžto išgręžti skylėms, raktų veržlių bei varžtų užveržimui. Jei montavimo metu reiks išpjauti skylę bamperyje, kaip pavyzdžiui montuojant automobilio kablį Audi A6, taip pat prireiks ir pjūkliuko.
Elektrinės dalies pajungimui pravers replytės laidams nukirpti, laidai bei plastikinė izoliacija.
Pasiruošimas darbui
Prieš pradėdami darbus, įsitikinkite jog jūsų įsigytas priekabos kablys (farkopas) tinka jūsų automobiliui. Sunku būtų įsivaizduoti labiau nuviliančią situaciją nei išardžius pusę automobilio, pamatyti jog jūsų įsigyto auto kablio nepavyks sumontuoti automobilyje. Taip pat prieš pradėdami darbus būtinai perskaitykite instrukciją, ypač jei analogiško darbo patirties neturite, bei apžiūrėkite vietą kurioje bus montuojamas vilkimo kablys. Nemontuokite priekabos kablio, jei matote jog tvirtinimo vietos pažeistos korozijos arba turi mechaninių pažeidimų, pavyzdžiui likusių po eismo įvykio. Atlikdami montavimo darbus nepamirškite jog svarbiausia saugumas, dirbkite su pirškinėmis, saugokite akis apsauginiais akiniais, o darbus pradėkite tiktai įsitikinę jog automobilis patikimai atremtas, o ratai tvirtai užblokuoti, kad mašina neimtų riedėti.
Jei automobilio kablį montuojate ne duobėje ar ant keltuvo, o pakėlimui naudosite domkratą, turėkite omenyje, kad užtraukti rankinį stabdį nepakanka – daugumoje automobilių rankinis stabdis blokuoja tiktai galinius ratus, kurie bus pakelti nuo žemės. Kad tinkamai užfiksuotumėte automobilį, po priekiniais ratais pakiškite specialias kaladėles. Pakėlę automobilio galinę ašį domkratu, būtinai padėkite ją ant atramų, nepalikite pakeltos ant domkrato – tai nesaugu. Prieš pradėdami montavimo darbus, būtinai ištuštinkite bagažinę, išimkite atsarginį ratą, iš bagažinės pašalinkite dugno dangtį ir dekoratyvinį uždangalą, taip pat atjunkite akumuliatorių.
Automobilio kablio tvirtinimas
Šiame auto kablio montavimo etape reikės pritvirtinti vilkimo kablį jam skirtoje vietoje. Patikrinkite ar montavimo metu reikės nuimti galinį bamperį. Tai dažniausiai būna nurodyta montavimo instrukcijoje. Jei automobilio kablio montavimui būtina nuimti bamperį, nuo to ir pradėkite. Nuimtą bamperį atsargiai padėkite tokioje vietoje, kur jis netrukdys darbui. Atkreipkite dėmesį į tai, jog dažytas automobilio bamperis gali susibraižyti, todėl nedėkite jo tiesiai ant betoninių grindų, po juo patieskite paminkštintą apsauginį sluoksnį. Tam galite panaudoti švarų skudurą arba senos dėžės kartoną.
Kuomet bamperis nuimtas, galima tęsti darbus. Patikrinkite numatytus tvirtinimo taškus automobilio kėbule ar rėme, jeigu juose jau yra paruoštos skylės vilkimo kablio varžtams ir jų vietos tiksliai sutampa su numatytais tvirtinimo taškais jūsų kablio elementuose – grąžto neprireiks. Jeigu skylių tvirtinimo taškuose nėra, pažymėkite vietas kuriose reikia pragręžti kėbulą ar rėma ir, panaudoję grąžtą, išgręžkite tvirtinimo skyles. Prieš gręždami įsitikinkite jog greta nėra vamzdelių, laidų ar kuro bako, kuriuos galėtumėte kliudyti. Kuomet tvirtinimo taškai paruošti, įstatykite auto kablį jam skirtoje vietoje. Kad kablys laikytųsi savo vietoje, galima jį paremti keletu spaustuvėlių ar atramomis. Prieš užfiksuojant automobilio kablį jo vietoje, kruopščiai nuvalykite visus nešvarumus ir kelio dulkes nuo vietų greta tvirtinimo taškų, tai gali sutrukdyti tinkamai priveržti kablį arba ateityje jį atlaisvinti. Kai tvirtinimo taškai nuvalyti, priveržkite priekabos kablį varžtais iš vilkimo kablio komplekto. Tvirtinant kablius automobiliams, būtina naudoti poveržles nuo savaiminio atsisukimo apsaugotas veržles su plastiku. Patikimai pritvirtinus automobilio kablį, metas atgal uždėti bamperį. Prieš pradėdami darbus, patikrinkite ar montavimo instrukcijos nereikalauja dalies bamperio išpjauti. Jei būtina, išpjaukite bamperį pagal instrukcijoje pateikiamą schemą ar trafaretą ir sumontuokite bamperį atgal į jo vietą.
Elektrinės dalies pajungimas
Patikimai pritvirtinus automobilio kablį, lieka paskutinis darbas - priekabos rozetės pajungimas. Jei kablį montuojate senesniame automobilyje, bus paprasčiau. Senesniuose automobiliuose priekabos rozetė pajungiama paprasčiausiai parinkus reikiamus laidus ir juos pajungus priekabos rozetėje pagal schemą. Daugumoje naujesnių automobilių prisijungti tiesiogiai prie žibintų laidų negalima, mat galiniai žibintai naujesniuose automobiliuose valdomi automobilio kompiuterio, kuris, pamatęs padidėjusį elektros srovės suvartojimą žibintuose užfiksuos kaip elektros gedimą. Taip pat padidėjusi apkrova gali sugadinti jautrius automobilio elektronikos komponentus, kas taip pat gali iššaukti gedimą, kurį pašalinti gali tekti vykti į automobilių remonto servisą.
Naujesniuose automobiliuose ši problema sprendžiama montuojant papildomą kablio modulį, kuris nenaudoja automobilio žibintams perduodamos elektros srovės priekabos žibintams užmaitinti. Panaudojus tokį elektrinį kablio modulį, automobilio galiniams žibintams perduodama elektros srovė veiks tik kaip signalas – trigeris, sužadinantis visiškai kitą grandinę, kuria bus užmaitinami žibintai priekaboje, taigi nebus sukurta papildoma apkrova automobilio žibintų grandinėje. Žinoma toks modulis reikš padidėjusias išlaidas, o auto kablio montavimą padarys sudėtingesnį, tačiau jis yra neišvengiama būtinybė, be jo išsisukti nepavyks.
Nepriklausomai nuo to ar bus montuojamas elektroninis priekabos modulis, ar tiesiogiai jungiama priekabos rozetė, atliekant elektrinės dalies pajungimą svarbu rasti vietas laidams pravesti bei paslėpti bei teisingai, saugiai bei hermetiškai. Jei yra galimybė, atveskite priekabos rozetės laidus į automobilio bagažinę per jau esančią ertmę, negręžkite naujos skylės, pažeidus antikorozinę dangą, ji gali tapti korozijos židiniu. Laidų sujungimui susukite nužievintus laidus kartu ir sulituokite, po to tvirtai apvyniokite kokybiška plastikine izoliacine juosta. Naudokite tiktai kokybišką izoliacinę juostą, nepatikimas produktas gali atšokti nuo drėgmės ar esant žemai temperatūrai, tokiu atveju gali kilti trumpojo jungimo grėsmė. Laidų pririšimui naudokite specialius dirželius, atkreipkite dėmesį, kad laidai nesilietų prie išmetamojo vamzdžio ir, automobiliui judant, kuo mažiau lankstytųsi.
- Kairys posūkio signalas (geltona)
- Galinis rūko žibintas (mėlyna)
- Žemė (balta)
- Dešinys posūkio signalas (žalia)
- Gabarininiai žibintai, dešinė pusė (ruda)
- Stabdžių žibintai (raudona)
- Gabaritiniai žibintai, kairė pusė (juoda)
Keletas patarimų pabaigai
Kabliai automobiliams, nors ir gali pasirodyti jog yra tik keletas suvirintų metalo profilių, iš tikro pagaminti preciziškai, užtikrinant reikiamą tvirtumą bei saugumą. Negalima montuoti automobilio kablio jei jo konstrukcija buvo mechaniškai pažeista, įlenkta, matosi nekokybiškų virinimo žymių. Pačios automobilio kablio konstrukcijos jokiais būdais negalima modifikuoti – pjauti, virinti ar lenkti, būtina montuoti griežtai vadovaujantis gamintojo instrukcijomis. Montavimo metu nepamirškite devynis kartus pamatuoti ir tik dešimtą kartą pjauti ar gręžti. Pjaukite ne daugiau, o gręžkite ne giliau nei būtina, klaidą ištaisyti gali būti labai brangu. Montavimo metu būtinai įsitikinkite jog kablį sumontuosite simetriškai, pačiame automobilio centre.
Automobiliniai kabliai nėra sudėtingi technologiniai mechanizmai, juos tikrai galima sumontuoti ir savarankiškai, tačiau reikia nepamiršti, jog svarbiausia saugumas. Jūsų saugumas montuojant, automobilio saugumas tempiant priekabą bei kitų eismo dalyvių saugumas. O jei vis tik nesate užtikrinti savo jėgomis ar norite sutaupyti laiko, geriau kreiptis į automobilių servisą, kuriame meistrams kablių montavimas – kasdienis darbas be netikėtumų. Taip sutaupysite laiko, išvengsite netikėtumų ir būsite užtikrinti rezultatais.
Šaltiniai:
https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_standards_for_trailer_connectors
http://www.steinhof.pl/